Cimnastik Milli Takım Doktoru: Dr. Öğr. Üyesi Yiğitcan Karanfil
İtalya’nın Rimini şehrinde 24-28 Nisan tarihleri arasında düzenlenen 2024 Avrupa Erkekler Artistik Cimnastik Şampiyonasında bölümümüz öğretim üyesi Dr. Yiğitcan Karanfil Erkek Artistik Cimnastik Milli Takım doktoru olarak görev almıştır. Şampiyonada sporcularımızdan Adem Asil, halka aletinde bronz Madalya kazanmıştır. Milli takımımız ise Avrupa dördüncüsü olmuştur.
Tıp Bayramı Basketbol Turnuvası Şampiyonu
Bölümümüz hekimleri Berke Aksöz, Mert Tıraş, Yiğitcan Menderes ve Batuhan Erhan Aktaş'ın Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni temsil ettiği tıp bayramı basketbol turnuvasında tüm rakiplerini yenerek şampiyon oldular.
Spor Yaralanmaları Sempozyumu
Bölümümüz doktorları sempozyuma katılım sağladılar. Bölümümüzün ilk uzmanları olan Gençlerbirliği S.K. doktoru Gürhan Dönmez ve Anadolu Efes S.K. doktoru Uğur Diliçıkık ile bir araya geldiler.
Dr. Ömer Faruk İlicepınar Uzmanlığını Aldı
Bölümümüz hekimlerinden Dr. Ömer Faruk İlicepınar başarılı bir tez savunması ve uzmanlık sınavı geçirerek Uzm. Dr. ünvanını almayı hak etmiştir.
Hacettepe Spor Hekimliği Ekibi & Dr. Ömer Faruk'un Uzmanlık Kutlaması
Dr. Öğr. Üyesi Yiğitcan Karanfil
8. İlaç ve Tedavi Kongresi'nde Sporcu Supplementleri üzerine sunum gerçekleştirdi.
U19 Kadın Futbol Milli Takım Doktoru : Emine Çiftci
U19 Kadın Futbol Milli Takımımız Erzurum'da kampa girdi.
U16 Kadın Basketbol Milli Takım Doktoru : Berke Aksöz
Ümit Milli Kadın Basketbol Takım Doktoru: Mert Tıraş
28 Temmuz'da Litvanya'nın Vilnius kentinde düzenlenecek Avrupa Basketbol Şampiyona'sında milli takımımıza başarılar diliyoruz.
Trophy Serisi 2.'si Kadın Ragbi Milli Takım Doktoru: Berke Aksöz
7'li Ragbi Kadın Milli Takımımız Trophy Serisi'nde 2. olarak gelecek sene Championship Serisi'nde mücadele etmeye hak kazanmıştır. Tebrik ediyor ve başarılar diliyoruz.
Avrupa Konferans 1 Lig Şampiyonu Erkek Ragbi Milli Takım Doktoru : Berke Aksöz
7'li Ragbi Erkek Milli Takımımız Conference 1 Lig Şampiyonu olarak gelecek sene Trophy Serisinde mücadele etmeye hak kazanmıştır. Tebrik ediyor ve başarılar diliyoruz.
Dr. Levend Karaçoban uzmanlığını aldı.
Bölümümüzün hekimi ve Güreş Milli Takım Doktoru Levend Karaçoban uzmanlık eğitimini tamamlayarak "Uzman Doktor" ünvanını kazanmıştır. Kendisini tebrik ediyor, hekimlik kariyerinde başarılar diliyoruz.
Avrupa Şampiyonu Güreş Milli Takım Doktoru: Levend Karaçoban
Zagreb'te düzenlenen 2023 Avrupa Güreş Şampiyonası'nda ,Grekoromen stilinde şampiyon olan Güreş Milli Takımımızı kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.
Serbest Güreş Mİlli Takım Doktoru : Ömer Faruk İlicepınar
Dünya Şampiyonu Güreş Milli Takım Doktoru: Levend Karaçoban
Belgrad'ta düzenlenen 2022 Dünya Güreş Şampiyonası'nda Grekoromen stilinde şampiyon olan Güreş Milli Takımımızı kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.
U17 Kadın Futbol Milli Takım Doktoru : Emine Çiftci
Inside Joint Istanbul 2023'e katılım sağladık
TURK-MUS'ta Ultrason Eğitimi Verdik
Milli Cimnastik Takım Doktoru: Dr. Öğr. Üyesi Yiğitcan Karanfil
İtalya’nın Rimini şehrinde 24-28 Nisan tarihleri arasında düzenlenen 2024 Avrupa Erkekler Artistik Cimnastik Şampiyonasında bölümümüz öğretim üyesi Dr. Yiğitcan Karanfil Erkek Artistik Cimnastik Milli Takım doktoru olarak görev almıştır. Şampiyonada sporcularımızdan Adem Asil, halka aletinde bronz Madalya kazanmıştır. Milli takımımız ise Avrupa dördüncüsü olmuştur.
Poliklinik Hizmetleri

Bölümümüzde üç öğretim üyesi ve araştırma görevlileri aktif olarak hizmet vermektedir. Anabilim dalımızda çeşitli hastalıkların cerrahi dışı tedavisinde gerekli olduğu durumlarda PRP (trombositten zengin plazma), proloterapi, hyaluronik asit gibi enjeksiyon tedavileri ve kuru iğneleme yöntemleri uygulama altyapısı mevcuttur. Bölümümüz bünyesinde:

 • Genel sporcu sağlığı değerlendirmeleri,
 • Spor yaralanmalarından korunma, performansın geliştirilmesi, beslenme, doping konularında sporcuların bilgilendirilmesi,
 • Spor yaralanmaları tanı ve tedavisi
 • Ameliyat öncesi ve sonrası sportif rehabilitasyon
 • Spor öncesi taramalar, spora yönlendirme, sporcu lisans muayeneleri
 • Kronik hastalıklar için egzersiz reçeteleri
 • Omuz, diz, kalça, dirsek ayak bileğine özel egzersiz protokolleri
 • Kas gücü ve eklem hareket açıklığı ölçümü
 • Biyomekanik değerlendirme gibi birçok hizmet çeşitli seviyelerden sporla uğraşan hastalarımıza sunulmaktadır.

Cerrahi gereksinimi olan rahatsızlıklarda artroskopi ve spor cerrahisi konusunda üniversitemiz Ortopedi ve Travmatoloji AD’nın deneyimli öğretim üyeleriyle iş birliği içinde çalışılmaktadır. Bölümümüzde “Biodex İzokinetik Sistem 3, Aircast Cryo-Cuff, Game Ready PRO 2.1, Podoskop, Compex MI-Sport 500, Santrifüj, Hücre Sayıcı, El Kavrama Dinamometresi, Boy Ölçerli Dijital Terazi” cihazları bulunmaktadır.

Biodex İzokinetik Sistem

Egzersiz üçe ayrılır:

 • İzotonik: Sabit bir ağırlıkla yapılan hareket, elimize ağırlık alıp dirseği bükme gibi egzersizler
 • İzometrik: Eklemde hareket olmadan sadece kası kasıp, bırakma tipi egzersizler
 • İzokinetik: Sabit açısal hızla hareket edilerek yapılan egzersizler

İlk iki egzersizi yapmak için minimal alet yeterli iken, izokinetik egzersiz yapabilmek için özel düzeneklere ihtiyaç vardır. İzokinetik egzersizde eklemdeki açısal hız sabit olduğu için, hızı artırmaya çalışmak kasın maksimum yüklenmesine olanak sağlar ve dolayısı ile kaslardaki kuvvet artışı en üst düzeye çıkmaktadır. İzokinetik sistemler bu üç tip egzersizi de oluşturabilirler. Ayrıca izokinetik sistem kasın kuvvetini niteliksel olarak ölçebilir, dolayısı ile sporcuların kuvvetlerini karşılaştırma olanağı ve ileri dönük olarak sporcunun kuvvet gelişimini takip etme imkanı sağlarlar. Bunlara ek propriyoseptif duyu (eklem pozisyonu) ölçümüne de olanak sağlayan bu sistem çeşitli birçok araştırmada kullanılmaktadır. Klinikte özellikle ön çapraz bağ ameliyatı sonrası spora dönüşün planlanmasında ve rehabilitasyonun yönlendirilmesinde de kullanılmaktadır.

Aircast Cryo-Cuff ve Game Ready Pro 2.1

Kas-iskelet sistemi yaralanmalarında erken tedavinin iki önemli basamağı, soğuk ve kompresyon (basınç) uygulamadır. Bu cihazlar erken dönem diz, ayak bileği, omuz yaralanmalarında ve operasyonları sonrasında soğuk ve kompresyonun beraber uygulanmasını sağlar. Böylece yaralanmış veya operasyon geçirmiş kişilerin erken dönemde eklem şişmelerinin minimal düzeyde tutulmasına yardımcı olur.

El Kavrama Dinamometresi

El kavrama dinamometresi ile el ve ön kol kaslarının maksimum izometrik kasılması test edilmektedir. Belirli standartlarda yapılan 3 ölçümün ortalaması baz alınmaktadır. Bu değer hastanın genel kas kuvveti ve kas iskelet sisteminin koordinasyonu ile ilgili bilgi vermekle birlikte klinikte ve çeşitli araştırmalarda kullanılabilmektedir.

Basış Analiz Aynası (Podoskop)

Gelişim çağındaki çocuklarda ve sporcularda basış bozukluklarının değerlendirilmesi daha sonradan kinetik zincirde meydana gelecek yaralanmaların önlenmesinde ve erken müdahale açısından önem arz etmektedir. Bu amaçla koşu testiyle birlikte kliniğimizde bulunan basış analiz aynası kullanılmaktadır.

Treadmill (Thorc Tx-4000)

Anabilim dalımızın Atletik Performans Değerlendirme Ünitesi kapsamında bulunan “treadmill” izokinetik test öncesi ısınma protokolü, klinik gereklilik halinde koşu biyomekanik analiz ve çeşitli araştırmalar için kullanılmaktadır.

NMES/TENS Cihazı (Compex MI-Sport 500)

Dışarıdan cilde bağlanan elektrotlar yardımıyla kasları ve duyu sinirlerini uyarmaya yarayan bu profesyonel elektriksel stimülatör rehabilitasyonun çeşitli aşamalarında, özellikle standart egzersiz protokollerine yanıt alınamayan dirençli vakalarda kullanılabilmektedir.

Santrifüj Cihazı (Bti Endoret ve Gyrozen 416)

Santrifüj cihazı trombositten zengin plazma (PRP) hazırlanmasında ve çeşitli bilimsel araştırmalarda kullanılmaktadır.

Hücre Sayıcı (Luna Stem - Dual Fluorescence)

Hücre sayıcı hazırlanan PRP'lerin kalitesinin değerlendirilmesinde ve çeşitli bilimsel araştırmalarda kullanılmaktadır.

Seca Boy Ölçerli Yetişkin Dijital Terazi

Bu cihaz sayesinde boy ve kilo ölçümü hassas ve doğru bir şekilde yapılabilmektedir.