TURK-MUS'ta Ultrason Eğitimi Verdik
Taç Çizgisi Kursları 2. Gün Eryaman Stadyumu
Taç Çizgisi Kursları 1. Gün
Taç Çizgisi Kursları
Seminer Videolarımız
Seminer videolarımızı ilgili görsel üzerine tıklayarak YouTube'dan izleyebilirsiniz.
Dr. Serkan Kara Uzmanlık
Dr. Ömer Özkan Uzmanlık
2022 Kutlaması
Bilimsel Araştırma Altyapımız

Biodex İzokinetik Sistem

Egzersiz üçe ayrılır:

  • İzotonik: Sabit bir ağırlıkla yapılan hareket, elimize ağırlık alıp dirseği bükme gibi egzersizler
  • İzometrik: Eklemde hareket olmadan sadece kası kasıp, bırakma tipi egzersizler
  • İzokinetik: Sabit açısal hızla hareket edilerek yapılan egzersizler

İlk iki egzersizi yapmak için minimal alet yeterli iken, izokinetik egzersiz yapabilmek için özel düzeneklere ihtiyaç vardır. İzokinetik egzersizde eklemdeki açısal hız sabit olduğu için, hızı artırmaya çalışmak kasın maksimum yüklenmesine olanak sağlar ve dolayısı ile kaslardaki kuvvet artışı en üst düzeye çıkmaktadır. İzokinetik sistemler bu üç tip egzersizi de oluşturabilirler. Ayrıca izokinetik sistem kasın kuvvetini niteliksel olarak ölçebilir, dolayısı ile sporcuların kuvvetlerini karşılaştırma olanağı ve ileri dönük olarak sporcunun kuvvet gelişimini takip etme imkanı sağlarlar. Bunlara ek propriyoseptif duyu (eklem pozisyonu) ölçümüne de olanak sağlayan bu sistem çeşitli birçok araştırmada kullanılmaktadır. Klinikte özellikle ön çapraz bağ ameliyatı sonrası spora dönüşün planlanmasında ve rehabilitasyonun yönlendirilmesinde de kullanılmaktadır.

Aircast Cryo-Cuff ve Game Ready Pro 2.1

Kas-iskelet sistemi yaralanmalarında erken tedavinin iki önemli basamağı, soğuk ve kompresyon (basınç) uygulamadır. Bu cihazlar erken dönem diz, ayak bileği, omuz yaralanmalarında ve operasyonları sonrasında soğuk ve kompresyonun beraber uygulanmasını sağlar. Böylece yaralanmış veya operasyon geçirmiş kişilerin erken dönemde eklem şişmelerinin minimal düzeyde tutulmasına yardımcı olur.

El Kavrama Dinamometresi

El kavrama dinamometresi ile el ve ön kol kaslarının maksimum izometrik kasılması test edilmektedir. Belirli standartlarda yapılan 3 ölçümün ortalaması baz alınmaktadır. Bu değer hastanın genel kas kuvveti ve kas iskelet sisteminin koordinasyonu ile ilgili bilgi vermekle birlikte klinikte ve çeşitli araştırmalarda kullanılabilmektedir.

Basış Analiz Aynası (Podoskop)

Gelişim çağındaki çocuklarda ve sporcularda basış bozukluklarının değerlendirilmesi daha sonradan kinetik zincirde meydana gelecek yaralanmaların önlenmesinde ve erken müdahale açısından önem arz etmektedir. Bu amaçla koşu testiyle birlikte kliniğimizde bulunan basış analiz aynası kullanılmaktadır.

Treadmill (Thorc Tx-4000)

Anabilim dalımızın Atletik Performans Değerlendirme Ünitesi kapsamında bulunan “treadmill” izokinetik test öncesi ısınma protokolü, klinik gereklilik halinde koşu biyomekanik analiz ve çeşitli araştırmalar için kullanılmaktadır.

NMES/TENS Cihazı (Compex MI-Sport 500)

Dışarıdan cilde bağlanan elektrotlar yardımıyla kasları ve duyu sinirlerini uyarmaya yarayan bu profesyonel elektriksel stimülatör rehabilitasyonun çeşitli aşamalarında, özellikle standart egzersiz protokollerine yanıt alınamayan dirençli vakalarda kullanılabilmektedir.

Santrifüj Cihazı (Bti Endoret ve Gyrozen 416)

Santrifüj cihazı trombositten zengin plazma (PRP) hazırlanmasında ve çeşitli bilimsel araştırmalarda kullanılmaktadır.

Hücre Sayıcı (Luna Stem - Dual Fluorescence)

Hücre sayıcı hazırlanan PRP'lerin kalitesinin değerlendirilmesinde ve çeşitli bilimsel araştırmalarda kullanılmaktadır.

Seca Boy Ölçerli Yetişkin Dijital Terazi

Bu cihaz sayesinde boy ve kilo ölçümü hassas ve doğru bir şekilde yapılabilmektedir.