Inside Joint Istanbul 2023'e katılım sağladık
Dr. Levend Karaçoban Dünya Şampiyonu Güreş Milli Takımı'nda
TURK-MUS'ta Ultrason Eğitimi Verdik
Taç Çizgisi Kursları 2. Gün Eryaman Stadyumu
Taç Çizgisi Kursları 1. Gün
Taç Çizgisi Kursları
Seminer Videolarımız
Seminer videolarımızı ilgili görsel üzerine tıklayarak YouTube'dan izleyebilirsiniz.
Dr. Serkan Kara Uzmanlık
Dr. Ömer Özkan Uzmanlık
2022 Kutlaması
Hacettepe Üniversitesi Spor Hekimliği AD Tarihçesi

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi “Spor Hekimliği Anabilim Dalı” Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığının 5.2.2001 tarih ve 02136 sayılı kararı ile Tıp Fakültesi, Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümüne bağlı olarak Prof. Dr. Tunçalp Özgen’in Rektörlüğü, Prof. Dr. Uğur Erdener’in Hastaneler Direktörlüğü döneminde ve Prof. Dr. Mahmut Nedim Doral’ın Başkanlığında kurulmuş, 1 Ocak 2002 tarihinde D katında poliklinik hizmetlerine başlamıştır. Daha sonra Dahili Tıp Bilimleri Bölümüne bağlanan Anabilim Dalımız 2013 yılından beri Prof. Dr. Feza Korkusuz’un başkanlığında uluslararası standartlarda hizmet vermektedir.

Kuruluşundan hemen sonra Pavia Üniversitesi Ortopedi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Franco Benazzo’nun katıldığı 6 Nisan 2002/STE-“Spor Yaralanmaları” toplantısını Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı ile ortaklaşa gerçekleştirmiştir.

Ayrıca, Türk Spor Yaralanmaları Artroskopi Diz Cerrahisi Derneği’nin düzenlediği “VII. İleri Artroskopik Cerrahi Kursu” ve Belçika’dan José Huylebroek’in katılımı ile “Türk Ortopedi ve Travmatoloji Birliği Derneği III. Spor Yaralanmaları” toplantısını yapmıştır. Bu üç toplantı Hacettepe Üniversitesi Merkez Yerleşkemizde düzenlenmiştir.

Spor Hekimliği Ana Bilim Dalımız, Hacettepe Üniversitesi bünyesinde sporcu sağlığı ve performansını geliştirme konusunda ilgili birimleri ve kişileri bir araya getirmek ve koordinasyonu sağlayacak bir organizasyonu (SAPEDUM) gerçekleştirmiştir.

Gençlik Spor Genel Müdürlüğü bünyesinde “SESAM”ın yeniden yapılandırılmasında aktif görev alarak gerekli protokolleri hazırlamıştır.

27-29 Kasım 2017’de Uluslararası Olimpiyat Komitesi(IOC)'nin Antalya’da düzenlediği toplantıda eksiksiz olarak temsil edilmiştir.

19 Kasım 2018’de Türkiye Spor Hekimleri Derneği ile birlikte “Kas Yaralanmalarında Güncel Yaklaşım Sempozyumu” yine üniversitemizin desteğiyle Hacettepe Üniversitesi Kültür Merkezi R Salonu’nda düzenlenmiştir.

İki senede bir düzenlenen Ulusal Spor Hekimliği Kongrelerinde bölümümüz tüm öğretim üyeleri ve araştırma görevlileri ile eksiksiz temsil edilmekte kongre bilimsel programına katkıda bulunulmaktadır. En son 22-24 Mart 2019 tarihlerinde Antalya’da 17.si düzenlenen Ulusal Spor Hekimliği Kongresine bilimsel programına sözlü ve poster sunumları ile katkıda bulunulmuştur.

Hacettepe Spor Hekimliği Anabilim Dalı olarak uluslararası standartlarda hizmet verme misyonumuz doğrultusunda Uluslararası Spor Hekimliği Derneği (FIMS), Avrupa Ortopedik Araştırmalar Topluluğu (EORS) gibi akademik toplulukların bilimsel etkinliklerine de dinleyici ve konuşmacı olarak katılım gösterilmektedir. Bölümümüz hekimleri FIMS’in 29 Eylül-2 Ekim 2016 tarihlerinde Slovenya’nın Ljubljana kentinde düzenlediği 34. Dünya Spor Hekimliği Kongresi’nde sözlü sunum ve dinleyici olarak katılmıştır. Son olarak 2-4 Ekim 2019 tarihlerinde Hollanda’nın Maastricht kentinde gerçekleştirilen EORS-2019 toplantısında kongre bilimsel programına sözlü sunumlar ile katkıda bulunulmuştur.

Bölümümüzde her yıl akademik takvim içerisinde yapılan “Hacettepe Üniversitesi Spor Hekimliği Anabilim Dalı Multidisipliner Katılımlı Seminer Günleri” ile eğitsel faaliyetlere devam edilmektedir. Bölümümüzde yapılan ve yayınlanmış çalışmalara buradan ulaşabilirsiniz.

Her geçen gün artan hasta potansiyelinin yanında, yaralanmalardan korunma, sporcuların performanslarının yükseltilmesi, beslenme, ergojenik destek ürünleri, egzersiz fizyolojisi, doping, spor öncesi taramalar, spora yönlendirme gibi spor yaralanmaları dışındaki diğer konularda da çalışmalarına devam etmektedir. Anabilim dalımız bu konularda çağımızın gerektirdiği multidisipliner çalışmayı benimsemiş olup, Ortopedi ve Travmatoloji AD, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon AD, Acil Tıp AD, Radyoloji AD, Kardiyoloji AD, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı, H.Ü.Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Fakültesi-Sporcu Sağlığı Ünitesi ve H.Ü.Spor Bilimleri Fakültesi ile iş birliği halindedir.