Cimnastik Milli Takım Doktoru: Dr. Öğr. Üyesi Yiğitcan Karanfil
İtalya’nın Rimini şehrinde 24-28 Nisan tarihleri arasında düzenlenen 2024 Avrupa Erkekler Artistik Cimnastik Şampiyonasında bölümümüz öğretim üyesi Dr. Yiğitcan Karanfil Erkek Artistik Cimnastik Milli Takım doktoru olarak görev almıştır. Şampiyonada sporcularımızdan Adem Asil, halka aletinde bronz Madalya kazanmıştır. Milli takımımız ise Avrupa dördüncüsü olmuştur.
Tıp Bayramı Basketbol Turnuvası Şampiyonu
Bölümümüz hekimleri Berke Aksöz, Mert Tıraş, Yiğitcan Menderes ve Batuhan Erhan Aktaş'ın Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi'ni temsil ettiği tıp bayramı basketbol turnuvasında tüm rakiplerini yenerek şampiyon oldular.
Spor Yaralanmaları Sempozyumu
Bölümümüz doktorları sempozyuma katılım sağladılar. Bölümümüzün ilk uzmanları olan Gençlerbirliği S.K. doktoru Gürhan Dönmez ve Anadolu Efes S.K. doktoru Uğur Diliçıkık ile bir araya geldiler.
Dr. Ömer Faruk İlicepınar Uzmanlığını Aldı
Bölümümüz hekimlerinden Dr. Ömer Faruk İlicepınar başarılı bir tez savunması ve uzmanlık sınavı geçirerek Uzm. Dr. ünvanını almayı hak etmiştir.
Hacettepe Spor Hekimliği Ekibi & Dr. Ömer Faruk'un Uzmanlık Kutlaması
Dr. Öğr. Üyesi Yiğitcan Karanfil
8. İlaç ve Tedavi Kongresi'nde Sporcu Supplementleri üzerine sunum gerçekleştirdi.
U19 Kadın Futbol Milli Takım Doktoru : Emine Çiftci
U19 Kadın Futbol Milli Takımımız Erzurum'da kampa girdi.
U16 Kadın Basketbol Milli Takım Doktoru : Berke Aksöz
Ümit Milli Kadın Basketbol Takım Doktoru: Mert Tıraş
28 Temmuz'da Litvanya'nın Vilnius kentinde düzenlenecek Avrupa Basketbol Şampiyona'sında milli takımımıza başarılar diliyoruz.
Trophy Serisi 2.'si Kadın Ragbi Milli Takım Doktoru: Berke Aksöz
7'li Ragbi Kadın Milli Takımımız Trophy Serisi'nde 2. olarak gelecek sene Championship Serisi'nde mücadele etmeye hak kazanmıştır. Tebrik ediyor ve başarılar diliyoruz.
Avrupa Konferans 1 Lig Şampiyonu Erkek Ragbi Milli Takım Doktoru : Berke Aksöz
7'li Ragbi Erkek Milli Takımımız Conference 1 Lig Şampiyonu olarak gelecek sene Trophy Serisinde mücadele etmeye hak kazanmıştır. Tebrik ediyor ve başarılar diliyoruz.
Dr. Levend Karaçoban uzmanlığını aldı.
Bölümümüzün hekimi ve Güreş Milli Takım Doktoru Levend Karaçoban uzmanlık eğitimini tamamlayarak "Uzman Doktor" ünvanını kazanmıştır. Kendisini tebrik ediyor, hekimlik kariyerinde başarılar diliyoruz.
Avrupa Şampiyonu Güreş Milli Takım Doktoru: Levend Karaçoban
Zagreb'te düzenlenen 2023 Avrupa Güreş Şampiyonası'nda ,Grekoromen stilinde şampiyon olan Güreş Milli Takımımızı kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.
Serbest Güreş Mİlli Takım Doktoru : Ömer Faruk İlicepınar
Dünya Şampiyonu Güreş Milli Takım Doktoru: Levend Karaçoban
Belgrad'ta düzenlenen 2022 Dünya Güreş Şampiyonası'nda Grekoromen stilinde şampiyon olan Güreş Milli Takımımızı kutluyor, başarılarının devamını diliyoruz.
U17 Kadın Futbol Milli Takım Doktoru : Emine Çiftci
Inside Joint Istanbul 2023'e katılım sağladık
TURK-MUS'ta Ultrason Eğitimi Verdik
Milli Cimnastik Takım Doktoru: Dr. Öğr. Üyesi Yiğitcan Karanfil
İtalya’nın Rimini şehrinde 24-28 Nisan tarihleri arasında düzenlenen 2024 Avrupa Erkekler Artistik Cimnastik Şampiyonasında bölümümüz öğretim üyesi Dr. Yiğitcan Karanfil Erkek Artistik Cimnastik Milli Takım doktoru olarak görev almıştır. Şampiyonada sporcularımızdan Adem Asil, halka aletinde bronz Madalya kazanmıştır. Milli takımımız ise Avrupa dördüncüsü olmuştur.
Hacettepe Üniversitesi Spor Hekimliği AD Tarihçesi

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi “Spor Hekimliği Anabilim Dalı” Yüksek Öğretim Kurulu Başkanlığının 5.2.2001 tarih ve 02136 sayılı kararı ile Tıp Fakültesi, Cerrahi Tıp Bilimleri Bölümüne bağlı olarak Prof. Dr. Tunçalp Özgen’in Rektörlüğü, Prof. Dr. Uğur Erdener’in Hastaneler Direktörlüğü döneminde ve Prof. Dr. Mahmut Nedim Doral’ın Başkanlığında kurulmuş, 1 Ocak 2002 tarihinde D katında poliklinik hizmetlerine başlamıştır. Daha sonra Dahili Tıp Bilimleri Bölümüne bağlanan Anabilim Dalımız 2013 yılından beri Prof. Dr. Feza Korkusuz’un başkanlığında uluslararası standartlarda hizmet vermektedir.

Kuruluşundan hemen sonra Pavia Üniversitesi Ortopedi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Franco Benazzo’nun katıldığı 6 Nisan 2002/STE-“Spor Yaralanmaları” toplantısını Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı ile ortaklaşa gerçekleştirmiştir.

Ayrıca, Türk Spor Yaralanmaları Artroskopi Diz Cerrahisi Derneği’nin düzenlediği “VII. İleri Artroskopik Cerrahi Kursu” ve Belçika’dan José Huylebroek’in katılımı ile “Türk Ortopedi ve Travmatoloji Birliği Derneği III. Spor Yaralanmaları” toplantısını yapmıştır. Bu üç toplantı Hacettepe Üniversitesi Merkez Yerleşkemizde düzenlenmiştir.

Spor Hekimliği Ana Bilim Dalımız, Hacettepe Üniversitesi bünyesinde sporcu sağlığı ve performansını geliştirme konusunda ilgili birimleri ve kişileri bir araya getirmek ve koordinasyonu sağlayacak bir organizasyonu (SAPEDUM) gerçekleştirmiştir.

Gençlik Spor Genel Müdürlüğü bünyesinde “SESAM”ın yeniden yapılandırılmasında aktif görev alarak gerekli protokolleri hazırlamıştır.

27-29 Kasım 2017’de Uluslararası Olimpiyat Komitesi(IOC)'nin Antalya’da düzenlediği toplantıda eksiksiz olarak temsil edilmiştir.

19 Kasım 2018’de Türkiye Spor Hekimleri Derneği ile birlikte “Kas Yaralanmalarında Güncel Yaklaşım Sempozyumu” yine üniversitemizin desteğiyle Hacettepe Üniversitesi Kültür Merkezi R Salonu’nda düzenlenmiştir.

İki senede bir düzenlenen Ulusal Spor Hekimliği Kongrelerinde bölümümüz tüm öğretim üyeleri ve araştırma görevlileri ile eksiksiz temsil edilmekte kongre bilimsel programına katkıda bulunulmaktadır. En son 22-24 Mart 2019 tarihlerinde Antalya’da 17.si düzenlenen Ulusal Spor Hekimliği Kongresine bilimsel programına sözlü ve poster sunumları ile katkıda bulunulmuştur.

Hacettepe Spor Hekimliği Anabilim Dalı olarak uluslararası standartlarda hizmet verme misyonumuz doğrultusunda Uluslararası Spor Hekimliği Derneği (FIMS), Avrupa Ortopedik Araştırmalar Topluluğu (EORS) gibi akademik toplulukların bilimsel etkinliklerine de dinleyici ve konuşmacı olarak katılım gösterilmektedir. Bölümümüz hekimleri FIMS’in 29 Eylül-2 Ekim 2016 tarihlerinde Slovenya’nın Ljubljana kentinde düzenlediği 34. Dünya Spor Hekimliği Kongresi’nde sözlü sunum ve dinleyici olarak katılmıştır. Son olarak 2-4 Ekim 2019 tarihlerinde Hollanda’nın Maastricht kentinde gerçekleştirilen EORS-2019 toplantısında kongre bilimsel programına sözlü sunumlar ile katkıda bulunulmuştur.

Bölümümüzde her yıl akademik takvim içerisinde yapılan “Hacettepe Üniversitesi Spor Hekimliği Anabilim Dalı Multidisipliner Katılımlı Seminer Günleri” ile eğitsel faaliyetlere devam edilmektedir. Bölümümüzde yapılan ve yayınlanmış çalışmalara buradan ulaşabilirsiniz.

Her geçen gün artan hasta potansiyelinin yanında, yaralanmalardan korunma, sporcuların performanslarının yükseltilmesi, beslenme, ergojenik destek ürünleri, egzersiz fizyolojisi, doping, spor öncesi taramalar, spora yönlendirme gibi spor yaralanmaları dışındaki diğer konularda da çalışmalarına devam etmektedir. Anabilim dalımız bu konularda çağımızın gerektirdiği multidisipliner çalışmayı benimsemiş olup, Ortopedi ve Travmatoloji AD, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon AD, Acil Tıp AD, Radyoloji AD, Kardiyoloji AD, Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Bilim Dalı, H.Ü.Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Fakültesi-Sporcu Sağlığı Ünitesi ve H.Ü.Spor Bilimleri Fakültesi ile iş birliği halindedir.